Muzyka jest jedyną dziedziną sztuki, którą w pewnym stopniu interesuje się każdy. Nie musimy być audiofilami by powiedzieć, że interesujemy się muzyką, bowiem wystarczy regularnie jej słuchać. Niektórym to jednak nie wystarcza, więc decydują się na samodzielną grę na instrumencie. Coraz więcej osób decyduje się na naukę gry na gitarze, której popularność zdaje się rosnąć szybciej niż kiedykolwiek. Warto zacząć naukę na takim rodzaju gitary, na którym chcemy grać w przyszłości, jednak jeśli chcemy nauczyć się grać tak po prostu i nie jesteśmy zdecydowani odnośnie rodzaju gitary, prawdopodobnie zostanie nam zaproponowana gitara klasyczna.

Instrument ten jest często mylony z gitarą akustyczną, jednak mają one więcej różnic niż podobieństw, a największą różnicą są struny, będące także głównym czynnikiem dla którego gitara klasyczna polecana jest początkującym. Struny w gitarze klasycznej są wykonane z nylonu i są nieco grubsze niż te wykonane z metalu, a także są od nich bardziej miękkie. To wpływa na większy komfort gry u osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z gitarą. Nylonowe struny zapewniają charakterystyczne, ciepłe brzmienie, ale zestaw zestawowi nie równy. Każde struny brzmią inaczej, dlatego warto próbować zupełnie różnych strun, ponieważ tak najlepiej sprawdzimy które z nich odpowiadają nam najbardziej. Struny do gitary klasycznej nie posiadają typowego opisu grubości, lecz zamiast tego mają oznaczenie twardości. Standardowe struny nylonowe określane są jako normal tension. Nie powinny sprawić większych problemów podczas dociskania ich do podstrunnicy, jednak jeśli taka trudność się pojawi, wówczas warto wybrać miękkie struny.
Jeżeli zależy nam na tym by gitara posiadała bardziej dynamiczne, donośne i wyraźne brzmienie, najlepszym pomysłem będzie wybór twardych strun. Warto zwrócić również szczególną uwagę na proces strojenia, bowiem nylonowe struny są bardzo delikatne i mogą pękać jeśli zaczniemy naciągać je zbyt szybko, dlatego warto dać im trochę czasu zanim naciągniemy je do stanu pełnego nastrojenia.

Wybór strun do gitary akustycznej