EFEKTY DO GITARY ELEKTRYCZNEJ

DOBRE BRZMIENIE NISKIM KOSZTEM

DOBRE BRZMIENIE NISKIM KOSZTEM

Gitarzyści robią co w ich mocy by ich brzmienie było na możliwie najwyższym poziomie. Aby osiągnąć ten cel, można wspomagać się różnym sprzętem, który w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na to jak zabrzmi nasza gitara. Najpopularniejszym sprzętem użytym do tego...

WYBÓR PRZESTERU DO GITARY

WYBÓR PRZESTERU DO GITARY

Muzycy grający na gitarze elektrycznej mają bardzo szerokie pole do popisu w kwestii kreowania brzmienia. To jak zabrzmi nasz instrument zależy od naszego sposobu gry, oraz od sprzętu takiego jak między innymi struny, mostki, przetworniki, wzmacniacze czy efekty...

RODZAJE EFEKTÓW GITAROWYCH

RODZAJE EFEKTÓW GITAROWYCH

Gitara elektryczna jest instrumentem na temat którego wydawałoby się, że powiedziano już wszystko. Prawda jest jednak taka, że na temat jej brzmienia można mówić cały czas, nie tylko ze względu na to, że jest wyjątkowe, ale także dlatego, że ciągle się zmienia....

Gitara jest prawdopodobnie najpopularniejszym instrumentem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ instrument ten jest niezwykle uniwersalny. Jeżeli zastanowimy się nad tym jaki rodzaj gitary jest najbardziej uniwersalny, prawdopodobnie każdy z nasz pomyśli o gitarze elektrycznej.

Jest tak ze względu na to, że wpływ na brzmienie gitary elektrycznej ma najwięcej czynników. Swoje brzmienie możemy kreować poprzez zmianę sposobu grania, wymianę strun czy przetworników, jednak największych zmian dokonamy za pomocą efektów gitarowych.

Efekty dzielą się na kilka grup, a w każdej z nich znajdziemy modele, które pomogą nam wzbogacić brzmienie, lub zmienić je nie do poznania. Najpopularniejszą grupą efektów są przestery, dzięki którym kojarzymy gitarę elektryczna z ostrym, rockowym graniem. Przester jest także efektem, z którym ma do czynienia największa grupa gitarzystów, ponieważ znaczna większość wzmacniaczy gitarowym posiada wbudowany któryś z nich.

Jeżeli interesuje nas zmiana brzmienia w większym stopniu, wówczas doskonałym wyborem będą efekty modulacyjne. Dobrym wyborem na początek będzie chorus, który pozwoli nam uzyskać dźwięk kilku gitar grających jednocześnie. Taki efekt bardzo dobrze sprawdza się w wielu gatunkach, od lekkiego rocka, po metal. Bardzo popularnym efektem jest także wah-wah, którego brzmienie usłyszymy w muzyce gitarzystów takich jak Jimi Hendrix, Kirk Hammett czy Slash. Efekt ten pozwala osiągnąć bardzo specyficzne, kwaczące brzmienie, od którego efekt uzyskał potoczną nazwę „kaczka”.

Efekty same w sobie zmieniają brzmienie, jednak pamiętajmy, że można je łączyć ze sobą, dzięki czemu uzyskamy dodatkowe możliwości.