STRUNY

WYBÓR STRUN DO GITARY KLASYCZNEJ

WYBÓR STRUN DO GITARY KLASYCZNEJ

Muzyka jest jedyną dziedziną sztuki, którą w pewnym stopniu interesuje się każdy. Nie musimy być audiofilami by powiedzieć, że interesujemy się muzyką, bowiem wystarczy regularnie jej słuchać. Niektórym to jednak nie wystarcza, więc decydują się na samodzielną grę na...

WYBÓR STRUN DO GITARY AKUSTYCZNEJ

WYBÓR STRUN DO GITARY AKUSTYCZNEJ

Gitara akustyczna od dłuższego czasu przeżywa swoisty renesans. Producenci starają się tworzyć instrumenty, które często pomimo niskiej ceny potrafią zainteresować brzmieniem nawet bardziej wymagających gitarzystów. Zainteresowanie gitarami akustycznymi wzrasta...

Struny są bardzo ważną częścią gitary, jednak często są one niedoceniane. Wielu gitarzystów uważa, że struny są potrzebne do tego by uzyskać brzmienie ale nie każdy używa ich do tego, by to brzmienie kreować według własnych wymagań.

Struny są jedyną częścią gitary której dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na brzmienie instrumentu, dlatego ich odpowiedni wybór powinien być pierwszym krokiem w kreowaniu brzmienia. W przypadku strun do gitary akustycznej, elektrycznej i basowej powinniśmy zwrócić uwagę na grubość. Im grubsze struny, tym tłustsze i cieplejsze jest brzmienie. Często wybierane sa one przez muzyków, którzy preferują grę w obniżonych strojach. Grubsze struny stawiają jednak większy opór pod palcami, więc nie są polecane dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z gitarą. Cieńsze zestawy strun posiadają często jaśniejsze brzmienie, a dociśnięcie ich do podstrunnicy wymaga mniejszej siły, jednak nie sprawdzają się dobrze jeśli obniżymy strój gitary. Wówczas staną się luźne i zaczną obijać się o progi, co uniemożliwi swobodną grę.

Wpływ na brzmienie mają także czynniki takie jak użyty stop metalu czy powłoki. Niektórzy producenci znani są z używania różnych powłok do strun. Przykładem jest firma Elixir, która produkuje zestawy z powłokami Polyweb oraz Nanoweb. Powłoka Polyweb jest stosunkowo gruba i zapewnia długą żywotność strun, lecz jednocześnie wpływa w znacznym stopniu na ich brzmienie. Ingerencja w brzmienie powłoki Nanoweb jest mniejsza, lecz jednocześnie wytrzymałość strun nie jest tak znaczna jak w przypadku pierwszej powłoki.
Jeżeli szukamy strun do gitary klasycznej, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na ich twardość, ponieważ nylonowe struny nie posiadają typowego oznaczenia grubości. Im twardsze struny tym bardziej dynamiczne i często jaśniejsze jest brzmienie, niż w przypadku miękkich strun, lecz siła jaką należy użyć do dociśnięcia ich do podstrunnicy jest również większa, dlatego osobom zaczynającym grę na gitarze proponuje się często miękkie lub średnie struny.