EFEKTY DO GITARY BASOWEJ

KIEDY WARTO UŻYWAĆ MULTIEFEKTU?

KIEDY WARTO UŻYWAĆ MULTIEFEKTU?

Gitara basowa jest wyjątkowym instrumentem, bez którego większość zespołów muzycznych brzmi płytko. Nie oznacza to jednak, że jest ona jedynie dodatkiem, ponieważ dobry basista tworzy cały fundament i tak zwany groove dla zespołu. To czy ten fundament będzie miał...

WYBÓR PIERWSZEGO EFEKTU BASOWEGO

WYBÓR PIERWSZEGO EFEKTU BASOWEGO

Gitara jest instrumentem posiadającym wiele czynników odpowiedzialnych za brzmienie. Oczywiście ich ilość różni się w zależności od tego o jakim rodzaju gitary mówimy. W przypadku gitary basowej mamy znaczny wpływ na to jak zabrzmi nasz instrument, a jeżeli szukamy...

RODZAJE EFEKTÓW BASOWYCH

RODZAJE EFEKTÓW BASOWYCH

Gitara basowa jest bardzo ważnym instrumentem, który w przeszłości bywał niedoceniany. Często uważano, że zadaniem basisty jest stworzyć tło dla reszty zespołu. Dziś na szczęście na gitarę basową pada nieco więcej światła, muzycy częściej się nią interesują, a basiści...

Gitara basowa często kojarzona jest jako instrument stworzony do akompaniamentu i choć jest to prawda, to basista wcale nie musi stać w cieniu reszty zespołu. Gitara basowa jest instrumentem, którego brzmienie możemy wzbogacać i zmieniać na wiele sposobów. Wiele zależy od naszego sposobu gry, przetworników czy strun, jednak jeśli szukamy sprzętu, który ma największy wpływ na brzmienie, powinniśmy zainteresować się efektami.

Efekty dzielą się na kilka głównych grup, takich jak przestery, efekty modulacyjne i pogłosy.
Przestery są bez wątpienia najliczniejszą grupą, a ich brzmienie zna każdy, między innymi dlatego, że efekt tego typu jest zbudowany do prawie każdego wzmacniacza gitarowego.

Znajdziemy wśród nich efekty takie jak overdrive, distortion czy fuzz, a każdy z nich może służyć zarówno jako lekkie podbicie sygnału, jak i do kompletnej zmiany brzmienia. Efekty modulacyjne potrafią przekształcić nasz dźwięk w zupełnie inne brzmienie. Wśród najpopularniejszych efektów tego typu znajdziemy tu między innymi chorus, który symuluje brzmienie kilku gitar grających jednocześnie, tremolo, którego brzmienie można opisać jako grę przy jednoczesnym kręceniem pokrętłem odpowiedzialnym za głośność, czy oktawery dodające oktawę w górę lub w dół.

Jeżeli chcemy dodać przestrzeni do naszego brzmienia, wówczas najlepszym wyborem będzie reverb, który sprawi, że zabrzmimy tak, jakbyśmy grali na dużej hali.

Doskonałym efektem do eksperymentowania i wypełnienia brzmienia, jest delay, który pomoże nam uzyskać dźwięk kilku gitar grających z lekkim opóźnieniem.

Efekty gitarowe stanowią bardzo ważną część ekwipunku gitarzysty. Warto pamiętać, że dla basistów tworzone są efekty basowe i choć mogą oni używać efektów dedykowanych dla gitary elektrycznej, to jednak te basowe pozwolą osiągnąć pełnię brzmieniowych możliwości.