Gitara basowa jest wyjątkowym instrumentem, bez którego większość zespołów muzycznych brzmi płytko. Nie oznacza to jednak, że jest ona jedynie dodatkiem, ponieważ dobry basista tworzy cały fundament i tak zwany groove dla zespołu. To czy ten fundament będzie miał charakter, zależy przede wszystkim od sposobu gry basisty oraz od jego brzmienia, które pomoże mu się wybić. Brzmienie można wzbogacać i modyfikować na wiele sposobów, używając do tego celu różnego sprzętu, z efektami na czele.

Zobacz również struny do gitary basowej na http://struny-gitarowe.pl/category/struny-do-basu/ oraz na  https://strunygitarowe.pl/pl/c/Struny-do-gitary-basowej/100

Efekty mają bez wątpienia największy wpływ na brzmienie, jednak często bywa tak, że po zakupie jednego z nich chcemy dodać coś jeszcze, więc potrzebujemy kolejnego i kolejnego. W ten sposób tworzymy swój pedalboard. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że kwestia jego zbudowania opiera się na sporych sumach pieniędzy, w zależności od tego ile efektów mamy i jakiej są jakości. Czy to oznacza, że różnorodność brzmień jest zarezerwowana tylko dla muzyków dysponujących dużym budżetem? Na szczęście nie, ponieważ dla każdego komu zależy na tym by poznać brzmienia wielu efektów, został stworzony multiefekt. Koszt takiego urządzenia zazwyczaj przekracza cenę pojedynczego efektu, jednak w zamian otrzymujemy wiele różnych brzmień, dzięki czemu inwestycja nam się zwraca. Ilość i jakość brzmień zależy od tego jaki multiefekt wybierzemy i czy będzie to tani sprzęt czy ten z wyższej półki. Na początek nie musimy jednak inwestować w niego całej miesięcznej wypłaty. W multiefekcie znajdziemy podstawowe brzmienia, takie jak distortion, overdrive, chorus, phaser, flanger, czy pogłosy i efekty typu delay, a każdy z nich możemy oczywiście modyfikować według naszych potrzeb. Już nawet najtańsze multiefekty posiadają pokaźną bazę brzmień, a niektóre z nich posiadają także wbudowany pedał ekspresji za pomocą którego mamy jeszcze większą kontrolę nad tym w jaki sposób zabrzmi nasz instrument. Należy zaznaczyć, że w przypadku basistów powinno wybierać się multiefekty basowe, ponieważ są one lepiej dostosowane do ciężkiego brzmienia gitary basowej.