Początkujący muzyk ma wiele do nauki i nie inaczej jest w przypadku gitarzystów. Mowa tu jednak nie tylko o nauce teorii czy samej gry na gitarze, ale także o tym jak postępować z instrumentem, co robić a czego unikać. Każdy wie, że gitara jest bardzo delikatnym instrumentem i dotyczy to każdego jej rodzaju. Zastanawiając się na tym który rodzaj gitary jest najdelikatniejszy, wiele osób wskaże na gitarę klasyczną, jednak instrument to nie tylko pudło, ale także struny, a te w gitarze klasycznej są wyjątkowo delikatne.

Nylonowe struny są miękkie i bardzo elastyczne. Wybrzmiewają one bardzo miłym, ciepłym dźwiękiem, którego barwa różni się w zależności od tego jakich strun używamy i w jaki sposób gramy.
Wybierając pierwsze struny warto zwracać uwagę na ich twardość. Im twardsze struny, tym bardziej dynamiczne i zdecydowane uzyskamy brzmienie, jednak potrzeba większej siły niż w przypadku miękkich strun, by docisnąć je do podstrunnicy. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z gitarą, warto decydować się na zestawy posiadające średnią lub niską twardość. Strojenie powinno przebiegać spokojnie i nie za szybko. Jeżeli zaczniemy naciągać struny zbyt szybko, mogą pęknąć jeszcze zanim osiągną stan pełnego nastrojenia. Dzieje się tak ze względu na to, że struny do gitary klasycznej są bardzo elastyczne, więc długo się rozciągają, dlatego warto dać im trochę czasu na przyzwyczajenie się. Również z tego względu powinniśmy liczyć się z tym, że po nastrojeniu gitary prawdopodobnie od razu straci ona swój strój. To zupełnie normalne, więc powinniśmy stopniowo dostrajać ją do momentu w którym będzie można grać bez gubienia stroju. Przed nawijaniem strun dobrze jest zostawić sobie kilka centymetrów nadmiaru. W ten sposób podczas strojenia na kołeczku utworzą się dodatkowe zwoje, które w znacznym stopniu pomogą utrzymywać strój gitary w przyszłości. Zanim zaczniemy stroić gitarę, warto sprawdzić czy mostek nie posiada ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować pęknięcie którejś ze strun.

Struny powlekane a niepowlekane: https://strunygitarowe.pl/pl/n/9

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź http://kapodaster.pl/